Tiomila 2025 - et eventyr!
Postet av Thomas Tornberg Roskifte den 16. Mai 2025
Første helg i mai deltok 28 mosseløpere på det sagnomsuste "Tio". Tiomila er et av vårens vakreste eventyr, med stafetter for ungdom, damer og herrer. Konkurransen er viktig for mange, men aller viktigst er det sosiale en slik tur bringer med seg. Vi henger sammen gammel som ung, og treffer rivaler fra andre norske og utenlandske klubber. Det hviler en magisk, spent atmosfære over arenaen, og til tider det komplette kaos i skogen når flere hundre lag leter etter sin post i gaflingene. Tio må oppleves.
Samlingsplass "By night"
En e-post rett før avreise fra selveste Vidar HH kunne informere om at det i år var 45 år siden han var lagleder og ledet herrelaget inn til 6. plass, og beste norske lag. Uten å føle nevneverdig på forventninger om prestasjoner à la 1980 møtte vi opp på NØG for avreise fredag 1400. Vi stoppet innom Ås på turen for å plukke opp løperne fra Ås NMBU - etter prinsippet "Keep your friends close, but your enemies closer". Samkjøring med Ås har blitt en liten tradisjon i seg selv, og de stiller med allsang, quiz, godt humør og halve bussregningen.
Middag midtveis på Bergviks Köpcenter hører med, før vi satte kursen mot Arena Grosvad for overnatting i luksuriøse telt, med både hardt underlag og tropisk varme.
Været var i år igjen på vår side, og med unntak av noen små drypp natt til søndag var det god vårstemning.
Lørdag startet med det obligatoriske lagbildet til "O-boka" kl. 0930 med påfølgende frokost i solveggen før enkelte av oss la ut på en liten treningstur/terrengbefaring på de åpne banene. Lagledere for ungdomslaget tok så med gjengen for en gjennomgang av vekslingsprosedyrer, for å sikre at alle følte seg komfortable med det. Det er mange lag som veksler samtidig, så det viktig at alle kjenner sine arbeidsoppgaver og leverer rett kart til neste løper. Etter dette gikk det slag i slag frem til avreise på søndagen!
Frokost i solveggen
Lørdag
1430 - ca 1700 Ungdomsstafett
1730 - Herrestart (3 etapper)
2130 - Damestart (2 etapper)
2250 - Jaktstart herrer
2350 - Vågstart herrer
Søndag
0545 - Jaktstart damer
0605 - Målgang vinner herrer
0645 - Vågstart damer
0945 - Målgang vinner damer
1030 - Omstart herrer
1100 - Omstart damer
Ungdomsstafetten
Ungdomslaget bestående av Anders Rostveit Elmi, Mira Fosser Lundsrud, Solan Løken, Olivia Roskifte og Eline Pedersen, gjorde alle sammen "jobben", og kom til slutt på en flott 177. plass av nesten 300 startende lag! Jeg tror de alle sammen sitter igjen med gode erfaringer og minner etter sine etapper. Selv om orientering er en individuell idrett så er det noe spesielt å være del av et lag i en så stor stafett. Innsatsen er det ingenting å si på, og det er en sann glede å være på tur med denne gjengen!
Spente ungdom før avreise fra NØG
Anders på vei inn etter vel gjennomført første etappe
Herrestafetten
OK Moss stilte to lag i herrestafetten. Førstelaget, bestående av Göran Winblad, Selmer Løken, Christian Schive, Jon Pedersen, Egon Lundsrud, Thomas Roskifte, Henning Bratland Carlsen, Øyvind Løken, Erik Rytter Jakobsen og Øystein Olsen.
Selv om Göran leverte bra på første (90. plass), må vi nok gi premien for beste etappe til Selmer, som kun tapte snaue 9 minutter til teten og en plass i etappen. 98. beste etappetid i dette feltet er bra!
I snitt leverte laget 181.plass på sine respektive etapper, og dette holdt til en respektabel 170. plass av 332 startende lag.
Andrelaget ble et samarbeid med flere klubber. Her løp Gaute Skjønhaug (Fet OL), Per Henning Bjerva (Ås-NMBU), Oskar Roskifte, Donatas Kontautas, Kjetil Karlsen, Hallvard Koren, Selmer Ringstad Holt (FSK), Robert Banfi (Ås-NMBU), Selmer Løken. Den oppmerksomme vil se at Selmer løp en ekstra etappe på dette laget, men siste etappe klarte vi ikke å fylle. Laget ble derfor disket, men jeg tror alle fikk en god opplevelse og syns det likevel var verdt turen.
Vi sendte ut vår egen kameramann på første etappe, og vil anbefale disse videoene for å få et inntrykk av hva "tio" egentlig er:
How Many Runners Can I Overtake in This Legendary Race?
Her kan du følge Görans etappe, med hans egen kommetarer fra løpet. (Veldig lærerikt!)
Herrestarten
Damestafetten
Sist ut på lørdagen var damene. Vi stilte med ett lag, bestående av Emma Aune Jakobsen, Hanne Sophie Wold Gundersen, Kristine Roskifte, Bente Fosser Lundsrud, Muriel Pauli og Kaia Kristine Lie.
Emma, og de andre meget livserfarne lagmedlemmene kom seg alle gjennom sine etapper, og ble verken sist, eller disket. Det står respekt av prestasjonene fra alle på laget!
Nytt av fjoråret er at damene også løper nattetapper. En ekstra kudos til Hanne, som i praksis løp sitt første ordentlige nattløp på andre etappe!
Oppsummert
Det har vært en glede å være reiseleder i år som i fjor. Neste år gis stafettpinnen videre til en annen reiseleder, da vi har konfirmasjon samme helg, men jeg (og resten av Roskifte-familien) håper å være med å kjempe om plasser på lagene i 2027!
For å sitere en velkjent mossesang: fra 1980-tallet: "Viii skal vinne Tio! Nå er det jaggu lenge-lenge sio!"
Tillegg fra 2025: "Og om vi ikke vinner skapes gode, gode minner".
Bli med du også!
PS! Fasit på "tio-tippe-konkurransen:
1 - Plass etter første etappe (90) Kaia tippet 89
2 - tid bak/foran etter første (5:34) Muriel og Göran (!!?) 5:34
4 - plass etter långa (189) Odd Ragnar 178
5 - km-tid Erik (8:43) Hallvard & Thomas 8:40
7 - offisielt resultat (170) Øyvind / Frida 173
Kommentarer
Logg inn for å skrive en kommentar.